Említettem már, hogy járok meditációt tanulni, hetente egy csütörtök, ami csak az enyém. Az én időm. Folyamatosan tanulom, már egy éve, s nem bántam meg, hogy így döntöttem. Minden órán újabb és újabb technikákat tanulunk, a tanítóm mindig készül egy tanulságos "leckével", mesével, s beszélgetni is szoktunk.
Több dolog játszott közre, amiért elkezdtem tanulni a meditációt. A meditáció nagyon jó a stressz levezetésére, oldására, hiszen azt mondják, hogy a meditáció során elengedjük a dolgokat, így a mindennap összejövő stresszt is.
Most elmesélem, hogy milyen a meditáció.
Meditáció során lényegében az agyat "kapcsoljuk" ki, az állandóan cikázó gondolatainkat próbáljuk eltüntetni, megszüntetni, s ezáltal pihentetjük az agyat. A meditáció elengedés. Elengedjük, kiengedjük magunkból a naponta összejövő feszültséget.
A meditáció teljesen csendben zajlik.
A menete a következő: leülünk "törökülésbe" (valamikor lánykoromban még megtudtam csinálni a lótuszülést, ma már nem megy), a kezünket többféleképpen is elhelyezhetjük; a térdünkre téve tenyérrel fölfelé vagy lefelé, vagy csak simán az ölünkbe téve, majd ezután ellazítjuk a vállainkat, hogy ne legyünk feszesek. Ezután behunyjuk a szemünket, és veszünk 3 nagyon mély lélegzetet az orrunkon keresztül és lassan engedjük ki. Kiengedni lehet az orron keresztül, de lehet szájon keresztül is, mint egy nagy sóhajt. Erre a lassú légzésre azért van szükség, mert már ezzel is lazítjuk a testet. Ezután már csak a lélegzetvételre vagyunk figyelemmel. Több helyen is szoktuk figyelni a levegő áramlását, útját. Ezek az orrnyílások, a mellkas és az alhas.
A figyelmünket ekkor csak és kizárólag arra fordítjuk, hogy hogyan lélegzünk, hogyan áramlik be és ki az orrnyílásokon a levegő / vagy az alhas és a mellkas hogyan emelkedik, attól függően, hogy éppen mit figyelünk. Ezzel a bizonyos figyeléssel, hogy csak ezt az egy dolgot, ezt az egyetlen feladatot adjuk az agyunknak, ezáltal már pihentetjük is.
Persze nem lehet teljes egészében kikapcsolni az agyunkat, mert a gondolatok akkor is jönnek, áramlanak, de meg kell próbálni kizárni őket. A tanítóm mindig azt mondja iránymutatásképpen, hogy hiába próbáljuk az agyat erre az egyetlen egy dologra figyeltetni, ő akkor is megpróbál minket eltéríteni azzal a sok-sok gondolattal, amit egyébként napközben észre sem veszünk, hogy mennyi, mert az agyunk folyamatosan jár valamin, mindig gondolkodunk valamin, van, hogy egyszerre több dolgon is. Pl.: akár mosogatás közben is, nem arra figyelünk, amit éppen csinálunk, hanem ezer és ezer más gondolat is van a fejünkben. Pedig, ha csak a mosogatáson járna az eszünk, csak arra figyelnénk, már akkor is pihentetnénk az agyat.
Meditáció közben valahányszor elkezdünk gondolkodni, tehát jönnek a gondolatok, akár akarjuk, akár nem, mindig vissza kell téríteni a magunkat, a figyelmünket az alapdologhoz, tehát a légzés figyeléséhez.
Én az egyik órán fejben már verset írtam, megbeszéltem magammal mit kell még otthon elintéznem, de sikerült visszatéríteni magam minden egyes eltévelyedés után. :)
Néhány hete büszke voltam magamra, bár csak néhány percig tartott - egy kicsit furcsa is volt - olyan érzésem volt meditáció közben, mintha kívül lennék a testemen. Fura volt, de jó érzés.
Több fajta technikát is alkalmazunk egy - egy órán, van, amikor különféle helyeken figyeljük a légzésünket, orrnyílás, mellkas, alhas. Ezen kívül van, amikor feladatot adunk az agynak, pl., elszámolunk 1-20-ig oly módon, hogy 1 belégzés és 2 a kilégzés, ha eltévesztjük a számolást, akkor elölről kell kezdeni a számolást. Amikor ezt gyakoroltuk, 37-nél jöttem rá, hogy kicsit túlmentem a 20-on. :)
Szoktunk testérzeteket is figyelni, de én ezt nem szeretem, mert amikor a tanítóm kimondja azt, hogy testérzet figyelés, már rögtön abban a pillanatban elkezdek vakaródzni. Most is, miközben írom e sorokat. :)
Ez a testérzet figyelés úgy történik, hogy végig kell vezetni a figyelmünket (csukott szemmel, meditáció közben) az egész testen, a fejünktől a talpunkig, és meg kell figyelni, hogy hol érzünk valamit; viszketést, fájdalmat vagy bármi mást.
Megtanultuk a teljes jógalégzést is. Ez úgy történik, hogy mélyen beszívjuk a levegőt az orrunkon keresztül, úgy, hogy a légzést, belégzést az alhasnál indítjuk, majd felhúzzuk a mellkashoz (tüdő), majd az orrnyílások következnek, és kilégzéskor először az orrunkon keresztül elkezdjük kifújni a levegőt, leenged a mellkas és utána a has is. Nem könnyű elsőre, de ezzel a teljes jógalégzéssel az egész testet át tudjuk "levegőztetni".
A relaxáció - ez már zenére, halk dallamra, általában mantra zenére történik. Ez a meditáció utáni lezárás. Ezzel is a test ellazítása a cél. A relaxációs póz a Savánszana, más néven hullapóz. Ez az egyik legnehezebb jóga ászana. Azért nehéz, mert ebben mozdulatlanok vagyunk. Az ászanához lefekszünk a hátunkra, a lábaink csipőszéles terpeszben vannak, a lábfejeket engedjük kifelé fordulni, a karjaink a testünk mellett tenyérrel felfelé helyezkednek el. Minden egyes lélegzetvétellel és kiengedéssel lazítjuk a testünket.
Relaxáció során ében tudatállapotban vagyunk, tehát elvileg nem alszunk. Azért én néha szoktam (más is), ha nagyon fáradt vagyok, bár ez már nem az a relaxáció. :) Ebben az éber állapotban a figyelmünket végig visszük a testünkön, kb. olyan formában, mint amikor a meditációban a testérzeteket figyeljük, de itt a figyelmünkkel lazítjuk el a testünk egyes részeit a fejünk tetejétől kezdve a lábaink ujjáig. Ebbe könnyű belealudni, főleg a tanítómnál, mert nagyon kellemes, lágy hangon mondja az instrukciókat. :)
Meditálni a legkönnyebb dolog a világon, hiszen nincs szükségünk semmilyen plusz eszközre, mert az egyetlen dolog, ami kell hozzá, az mindig velünk van. Ez a legcsodálatosabb dolog: a lélegzetünk.
A meditáció nem kell, hogy bármilyen valláshoz kötődjön. Sőt az a legjobb, ha nem kötődik semmilyen valláshoz.
A Wikipédia ezt írja a meditációról: A valódi meditáció nem elmélkedés vagy gondolkozás. A meditációban semmiféle kísérletet nem teszünk arra, hogy ellenőrzésünk alá vonjuk a tudatot vagy közvetlen szuggesztióval lássuk azt el. Egyszerűen megfigyeljük, engedjük megnyugodni, békéssé válni, hagyjuk, hogy lényünk mélyebb szintjeinek felfedezése és megtapasztalása közben egyre mélyebbre vezessen. A meditáció a tudat középpontjába jutás módszere, ahonnan a tudatosság különböző fokokban és mértékben kiáramlik.